Free-Full
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Free-Full

Free-Full
 
ТърсенеГалерияИндексПоследни снимкиРегистрирайте сеВход

 

 на РАДО :)

Go down 
2 posters
АвторСъобщение
rivo
ШеФ
ШеФ
rivo


Брой мнения : 613
Registration date : 18.03.2007

на РАДО :) Empty
ПисанеЗаглавие: на РАДО :)   на РАДО :) Icon_minitime2nd Май 2007, 15:14

Детектори на Ядрени лъчения


Първите изследвания в областта на ядрената физика в началото на XX в., довели до епохални открития и изменения в нашите представи за структурата на материята, са извършени със сравнително примитивни средства. Ядрените частици например са наблюдавани с помощта на екрани от сцинтилиращи вещества, които "святкат" ("изсветват"), когато ядрената частица попадне върху тях. Наблюденията с тези "сцинтилиращи" екрани били не само твърде уморителни за изследователите, но и доста несигурни.
Успехите, които постигна ядрената физика от двадесетте години на ХХ в. насам до голяма степен се дължат на откриването на нови методи за регистриране на ядрените частици, т.е. на построяването на специални детектори на ядрени частици. Голям принос в тези успехи има и построяването на специални устройства, създаващи снопове от ядрени частици с високи енергии (така наречените ускорители на ядрени частици).
Ще разгледаме някои от детекторите на ядрени лъчения:



СЦИНТИЛАЦИОНЕН ДЕТЕКТОР:

Действието му се основава на луминесценция, предизвикана от удар на частици с висока енергия в някое вещество (например ZnS), способно да луминисцира под действието на такива удари. При удар на бързи частици, например a-частици, възниква светла точка, толкова интензивна, че може да бъде възприета непосредствено с око. В следствие на това е възможно да се пресметне броят на частиците, попаднали върху екран, покрит с ZnS, който е съществена част от един сцинтилационен детектор.
В сцинтилационните броячи вместо окото за регистрация на оптичното излъчване се използват електронни прибори с значително по-висока чувствителност - фотоумножители.



ГАЙГЕР - МЮЛЕРОВ БРОЯЧ:

Когато заредена ядрена частица премине през Гайгер - Мюлеровия брояч в него се поражда електричен импулс. В съчетание със специални електронни устройства той е способен да "преброява" преминалите частици. Принципното устройство на Гайгер - Мюлеровия брояч е следното: цилиндрична тръбичка, чиято вътрешна повърхност е метализирана, служи за катод, а по оста на цилиндъра е опъната тънка жичка, която служи за анод. В тръбичката има разреден газ, а стените й трябва да са достатъчно тънки, за да пропускат заредените частици, които попадат върху тях.


Схема на демонстрационен Гайгер - Мюлеров брояч:




На електродите на броячната тръба се прилага напрежение 380-400 V, като нишката е съединена с положителния полюс на изправителя чрез съпротивлението R (5-10 MW), към което е включен входът на нискочестотен усилвател (УНЧ). Към изхода на УНЧ е включен високоговорител. Кондензаторът C е с капацитет 100-200 pF.
Когато заредена частица с достатъчна енергия попадне върху брояча и проникне във вътрешността му, тя "разбива" някоя от молекулите на газа и поражда двойка йони. Под действие на електричното поле положителният йон се отправя към катода, а отрицателният - към анода и се ускоряват. Така те получават достатъчна енергия, за да йонизират молекулите на газа и всеки нов йон да може да създаде друга двойка йони. Така възниква един процес на лавинна йонизация, който създава токов импулс. Този импулс може да се регистрира.
Разбира се, докато трае този процес на лавинна йонизация, броячът не може да регистрира нови частици, тъй като вече е "задействан" и новопопаднала частица не може да измени с нищо протичащия вече процес на лавинна йонизация (по същия начин хвърлянето на клечка кибрит в запален куп сено няма да измени нищо в горящия вече огън). Това време, през което Гайгеровият брояч не може да регистрира попадането на нова частица се нарича мъртво време на брояча.
Гайгеровите броячи, предназначени за регистране на различните типове лъчения имат различна конструкция, тъй като лъченията имат различни свойства. Например проникващата способност на алфа-частиците е много по-малка от тази на бета-частиците и те по-трудно преминават през стените на брояча. От друга страна гама-лъчите имат много по-малка йонизараща способност и се "улавят" много по-трудно.
На пръв поглед броячът може да даде само информация за броя на частиците, които са попаднали върху него. Ако обаче се използва система от няколко брояча, свързани с подходящи електронни схеми, може да се получи много по-богата информация за броя и движението на частиците.


Преносим Гайгер - Мюлеров брояч:




на РАДО :) G_m1



ЙОНИЗАЦИОННА КАМЕРА:

Устройството и е сходно с устройството на газоразрядните броячи, но за разлика от тях в йонизационната камера не става вторична йонизация - ударна йонизация. По този начин на електродите на йонизационната камера се събират непосредствено йоните, възникнали под действието на заредените частици. Събраият заряд обикновено се усилва с помощта на електрометрично устройство.


УИЛСЪНОВА КАМЕРА:
Нарича се още мъглинна камера на Уилсън. Верижката от йони, получена от летящата заредена частица, става видима поради кондензацията на преситените пари върху някаква течност. Този уред позволява да се проследи какви изменения стават с частицата. Камерата представлява цилиндричен съд с прозорче и е изпълнена с наситени пари на някаква течност. В нея има бутало, което в определен момент се изтегля рязко надолу.







Върнете се в началото Go down
evanescence364
n00b
n00b
evanescence364


Брой мнения : 46
Registration date : 20.03.2007

Character sheet
profsi: Pro

на РАДО :) Empty
ПисанеЗаглавие: Re: на РАДО :)   на РАДО :) Icon_minitime3rd Ноември 2007, 00:23

хахаха тва да не беше на Радо информацията за Ядреното лъчение смях смях Тука пише много повече ,от колкото той каза смях смях смях
Върнете се в началото Go down
rivo
ШеФ
ШеФ
rivo


Брой мнения : 613
Registration date : 18.03.2007

на РАДО :) Empty
ПисанеЗаглавие: Re: на РАДО :)   на РАДО :) Icon_minitime6th Ноември 2007, 16:41

хах naughty
Върнете се в началото Go down
Sponsored content





на РАДО :) Empty
ПисанеЗаглавие: Re: на РАДО :)   на РАДО :) Icon_minitime

Върнете се в началото Go down
 
на РАДО :)
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Free-Full :: КОФА :: КОФА-
Идете на: